80. výročie oslobodenia Mestskej časti Bratislava – Rača

80. výročie oslobodenia Mestskej časti Bratislava – Rača
Za účasti generálporučíka vo výslužbe Petra Gajdoša, bývalého ministra obrany a zástupcu Náčelníka Generálneho štábu OS SR, si položením venca k pomníku padlých vojakov sovietskej armády uctili dnes, 3. apríla 2025, členovia Zväzu vyslúžilých vojakov generála Milana Rastislava Štefánika SR spoločne s členmi Klubu vojenských výsadkárov SR Štefana Baniča Bratislava a zástupcami Mestskej časti Bratislava – Rača pamiatku tých, ktorí položili životy za oslobodenie našej vlasti.
Rača a východný okraj Bratislavy zohrali významnú úlohu pri oslobodzovaní mesta v rámci bratislavsko-brnianskej operácie. Sovietske jednotky 25. gardového streleckého zboru pod velením generálporučíka Ostašenka večer 3. apríla 1945 dosiahli líniu Pekná cesta – Dynamitka, čím otvorili cestu k definitívnemu oslobodeniu Bratislavy. Padlí sovietski vojaci boli spočiatku pochovaní na námestí v Rači, neskôr boli dôstojne pochovaní na Slavíne. Keďže si však každý padlý vojak zaslúži úctu, je potrebné zmieniť sa aj o osude padlých nemeckých vojakov. O tých vieme do dnešných dní len veľmi málo, známe je však svedectvo niekdajšieho člena Zväzu vyslúžilých vojakov Jozefa Mihaloviča, ktorý padlých nemeckých a maďarských vojakov pochovával v spoločnom hrobe na račianskom cintoríne – v priestore pod dnešným chodníkom v mieste pred domom smútku.
UDEĽOVANIE PAMÄTNÝCH MEDAILÍ VETERÁN ČSĽA
Po ukončení spomienky nasledovalo slávnostné odovzdávanie Pamätných medailí Veterán Československej ľudovej armády. Z rúk generálporučíka v. v. Petra Gajdoša a predsedu Zväzu Ľubomíra Krampla si ocenenie prevzalo 32 bývalých vojakov ČSĽA, ktorí v rokoch 1954 – 1989 vykonali službu v Československej ľudovej armáde.
Predseda Zväzu Ľubomír Krampl zdôraznil, že v súčasnosti žijú na Slovensku aj v Česku milióny občanov, ktorí slúžili v Československej ľudovej armáde. Drvivú väčšinu z nich tvoria vojaci, ktorí si splnili svoju povinnosť v rámci dvojročnej základnej vojenskej služby a následne boli zaradení do zálohy Československej ľudovej armády. Táto služba často prebiehala vo vzdialených vojenských útvaroch, často v ťažkých podmienkach, v odlúčení od rodín, nechýbali ani tragické prípady strát na životoch. Predseda Zväzu vyjadril hlboké sklamanie, že štát a spoločnosť dodnes veteránom Československej ľudovej armády neprejavili žiadne uznanie. Zväz preto považuje za svoju morálnu povinnosť oceniť týchto veteránov a aspoň takto symbolicky napraviť túto historickú nespravodlivosť udelením Pamätnej medaile Veterán Československej ľudovej armády.
NEZABÚDAME – CTÍME SI OBETE AJ TÝCH, KTORÍ SLÚŽILI SVOJEJ VLASTI
Zväz vyslúžilých vojakov generála
Milana Rastislav Štefánika SR
Peter Gajdoš, člen predsedníctva SNS