SNS je proti rozporuplnému dokumentu OSN o riadenej migrácii
Ak je dokument nezáväzný, prečo ideme k nemu pristupovať a ho schváliť? V súčasnosti sa začína diskusia o akceptácii Globálneho paktu OSN o riadenej, bezpečnej a legálnej migrácii. „Dokument obsahuje viac ako 100 záväzkov pre členské štáty. Ak sa nejaká krajina k tomu zaviaže, mala by ich plniť a nastaviť tak vnútorné mechanizmy,“ odôvodnil prvý podpredseda a poslanec SNS Jaroslav Paška a súčasne zdôraznil, že musíme byť ale veľmi opatrní, či pristúpime k tomuto dokumentu a dodal: „Slovenská národná strana háji národné záujmy doma i v zahraničí. Chceme pomáhať takým spôsobom, ktorý bude prijateľný pre našich obyvateľov a hlavne podľa našich možností.“
Dokument z pohľadu SNS je rozporuplný. Účasť na samotnom rokovaní o ňom už je pre nás záväzok, nakoľko sa prijíma konsenzom. Čo z toho pre Slovenskú republiku bude vyplývať? Z pohľadu MZV a EZ SR nemá tento dokument vraj priesah do slovenskej legislatívy, ale po jeho prijatí by krajina mala revidovať svoje vnútorné predpisy. Dokument je potrebné prehodnotiť odbornou ale i verejnou diskusiou uviedol predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák a poznamenal: „Poslanecký klub SNS navrhuje, aby po rokovaní s koaličnými partnermi a dohode prijala Národná rada SR uznesenie, ktorým Slovenská republika odmietne dokument Globálneho paktu OSN, resp. odmietne súhlas s týmto paktom.“
Negatívne sa k samotnému dokumentu postavili krajiny ako USA či Austrália v OSN, potom štáty v EÚ či menšie zoskupenia napr. V4. Musíme počúvať aj názory našich susedov a hľadať spoločné mechanizmy v rámci spolupráce so štátmi Vyšehradskej skupiny s tým, že budeme rešpektovať pozíciu MZV a EZ SR. „Riziká vyplývajúce z Globálneho paktu OSN o migrácii berieme na vedomie a zároveň žiadame, aby sa nimi zaoberalo nielen Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ale aj koaliční partneri a ostatné politické strany, či už na výbore NR SR alebo iným spôsobom,“ vyhlásil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška.
FOTO: TASR