Andrej Danko: Sloboda je najvyššia hodnota. Musíme ju chrániť a bojovať o ňu každý deň
Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko dnes vystúpil vo verejnoprávnej televízii s mimoriadnym príhovorom. V ňom zdôraznil podiel stoviek slovenských študentov na revolučných dňoch, ktoré spustili lavínu udalostí pred tromi desiatkami rokov. Rovnako tak aj dôležitosť všetkých, ktorí sa zaslúžili o budovanie silného a slobodného Slovenska.
Šéf parlamentu Andrej Danko v úvode svojho prejavu podčiarkol odvahu slovenských študentov, ktorí 16. novembra pred tridsiatimi rokmi bojovali za názorovú slobodu a lepšie podmienky na školách. O deň neskôr sa v Prahe komunistický režim pokúsil študentský pochod
potlačiť silou. Odpoveďou na aroganciu moci bol celonárodný odpor voči totalite. „Odo dňa, kedy sme začali boj za slobodu a demokraciu, uplynulo 30 rokov. Nie je možné odčiniť všetky krivdy, ktoré sa v minulosti udiali. Dovoľte mi, aby som vyjadril úctu a poďakoval sa všetkým, ktorí sa nebáli prejaviť svoj občiansky postoj v roku 1989. Počas novembrových dní som bol študent gymnázia v Revúcej. Pamätám sa, že medzi ľuďmi vtedy panovala uvoľnená atmosféra. Všetci sme boli plní očakávaní a nádejí,“ priblížil v úvode predseda Národnej rady SR. Zároveň doplnil, že zmena politických a spoločenských pomerov následne otvorila ľuďom cestu k veľkým možnostiam. Boj za národnú a štátnu suverenitu vyvrcholil vznikom nezávislej a demokratickej Slovenskej republiky. „Sloboda je najvyššia hodnota. Pred tromi desiatkami rokov sme ju vybojovali na našich uliciach. Napriek tomu ju musíme chrániť a bojovať o ňu, a to každý deň,“ dodal.
Za najväčšie vymoženosti, ktoré priniesla Nežná revolúcia považuje slobodu cestovania, slobodu podnikania, slobodu nakladať s vlastným majetkom a najmä slobodu slova a presvedčenia. „Život v slobodnej spoločnosti nám umožnil vstup do Európskej únie. Naši občania cestujú vďaka Schengenskému priestoru, a to bez akýchkoľvek kontrol. Sme v rodine úspešných národov, ktoré platia silnou menou. Slovensko je rešpektovaný štát, sme spoľahlivý partner v medzinárodnom spoločenstve,“ opísal šéf parlamentu Andrej Danko.
Ako ďalej dodal, všetci, ktorí sa zapojili do Nežnej revolúcie, túžili po zmene štýlu vlády. Aj dnes sa v rôznych podobách slovenská spoločnosť domáha toho istého. „V posledných rokoch sa však úcta, rešpekt a slušnosť medzi ľuďmi takmer úplne vytráca. Pomaly si zvykáme, že je normálne obviniť človeka bez dôkazov, verejne pošpiniť jeho meno alebo česť. Nevážime si názorového oponenta, nevieme spolu diskutovať. Iný názor považujeme za útok, nepočúvame sa. Zabudli sme sa pri komunikácii pozerať do očí. Na sociálnych sieťach sa často šíri nenávisť a klamstvá, ktoré sa schovávajú za falošné identity a slobodu prejavu.“ Predseda Národnej rady SR sa taktiež dotkol aspektov, v ktorých je, bohužiaľ aj dnes, prienik medzi minulosťou a súčasnosťou. „Počas bývalého režimu sme boli svedkami názorovej totality a cenzúry v rôznych straníckych médiách. Po 30. rokoch od zmeny režimu, sme na tom podobne. Médiá ovládajú oligarchovia, už to nie sú komunisti. Dnes máme niekoľko straníckych denníkov a televízií, a tie nemajú záujem šíriť pravdu. Často oni rozhodujú, aká je
pravda. Musíme s tým bojovať,“ uviedol Andrej Danko.
V závere svojmu príhovoru vyzval spoločnosť, aby sa prinavrátila k pokore, dialógu, zdravému uvažovaniu, slušnosti, mravnosti a súdnosti. „Dovoľte mi, aby som sa na záver svojho príhovoru ešte raz z pozície predsedu Národnej rady uklonil všetkým, ktorí bojovali za slobodné a silné Slovensko.“