Eva Antošová: SAS a OĽaNO svojimi vyjadreniami vlastne hovoria, aby zahraniční obchodníci zdierali slovenských dodávateľov výrobkov a na ich úkor profitovali.
SAS a OĽaNO tvrdí, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch poškodzuje podnikateľov. „Kolegovia z opozície opäť zabudli, že podnikateľmi nie sú len ich priatelia z nadnárodných korporácií a veľkých obchodných reťazcov, ale aj obyčajní malí a strední dodávatelia potravín. Musíme pripomenúť, že podpredseda strany SaS je bývalým manažérom jedného z veľkých obchodných reťazcov, ktorému pochopiteľne zákon nie je pochuti, keďže sa snaží zabrániť zdieraniu dodávateľov obchodníkmi, ktorí na ich úkor dlhodobo profitujú,“ reagovala v diskusnej relácii na vyhlásenie SaS a OĽaNO poslankyňa SNS Eva Antošová.
„Vyjadrenia zástupcov SPPK a PKS sú jasne pro-dodávateľské, ktoré združujú tiež podnikateľov, aj keď možno nie tých, ktorých záujmy SaS a OĽaNO háji,“ uviedla poslankyňa NR SR za SNS a doplnila, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami považujú za jeden z najdôležitejších predpisov regulujúcich dodávateľsko-odberateľské vzťahy. Oceňujú, že zákon prináša pre dodávateľov možnosť anonymného podania sťažnosti a znižuje splatnosť faktúr. Po novom budú musieť obchodné reťazce vo svojich letákoch uvádzať minimálne 50% slovenského tovaru. „Toto sú teda podľa SaS a OĽaNO vyjadrenia tých nešťastných poškodených podnikateľov?“ Doplnila poslankyňa Antošová.
„Predstavitelia SaS a OĽaNO si nevšimli, že takéto údajné obmedzenie slobodného podnikania je alebo bude musieť byť na základe EÚ smernice vo všetkých členských štátoch bez výnimky. Strana Sas a OĽaNO je za zlepšenie podnikateľského prostredia a férovú súťaž. Lenže problém je ten, že bez tohto zákona nie je ani jedno. Férovú súťaž sa snažíme zabezpečiť prijatím tohto zákona ako celá Európa!“ Zdôraznila Antošová.
50% zastúpenie slovenských výrobkov je vysoko pozitívne vnímané tak zo strany potravinárov ako aj zo strany občanov. „Som presvedčená, že obchodníci majú dostatočné možnosti mať aj slovenský tovar v letákoch. Štáty si normálne chránia to svoje určitými typmi kvót, napr. pri povinných kvótach slovenskej hudby v rádiách. Aj o tom bolo kopec rečí, aké je to neskutočne protiústavné a Ústavný súd SR rozhodol, že je to ústavné. Doteraz boli diskriminovaní slovenskí potravinári, ktorým nebolo umožnené byť v letákoch. Pýtam sa, koho SaS a OĽaNO zastupuje a čo je skutočným cieľom ich konania. Určite to nie je ani ochrana spotrebiteľov a už vôbec nie ochrana a pomoc domácim potravinárom,“ povedala Antošová.
„Keď sa už bavíme o tom diletantstve, tak poprosím o trošku korektnosti. Naozaj mám pocit, že v prípade opozície ide o akýsi modus operandi. V prvom kroku všetko kritizovať, potom napádať, kde sa dá a nakoniec, keby to náhodou nevyšlo prisvojiť si zásluhy. Tohto presne sme boli svedkami pri dvojakej kvalite potravín. Najprv kritizovať, že neexistuje, následne sa to snažiť všemožne sabotovať, no a nakoniec, keď všetko zlyhá, povedať však to sme Vám my vybavili,“ dodala na záver poslankyňa SNS Eva Antošová.