NESMIEME ZABUDNÚŤ 2019 – Pochod vďaky za oslobodenie
Od konca 2. svetovej vojny uplynulo už 74 rokov a pri tejto príležitosti v sobotu 18. mája 2019 Okresná organizácia SNS Revúca v spolupráci s Mestom Revúca a so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov, pod záštitou ministra obrany Petra Gajdoša, zorganizovala Pochod vďaky spojený s výstupom na Muránsky hrad.
Toto spomienkové podujatie sa už tradične konalo v Národnom parku Muránska planina pri pomníku na Veľkej lúke a nieslo sa v duchu úcty na tých, ktorí pre nasledujúce generácie vybojovali pokoj a mier.
Účastníkov slávnosti privítal primátor mesta Revúca a predseda Okresnej organizácie SNS Ing. Július Buchta, ktorý vo svojich úvodných slovách vyzdvihol hlavnú myšlienku tejto akcie „Je dôležité zachovávať pamäti na generáciu, ktorá bojovala za cestu k dnešnej slobode a demokracii a preto sme tu, lebo NESMIEME ZABUDNÚŤ.“
Po pietnom akte kladenia vencov a štátnej hymne Slovenskej republiky predniesol slávnostný príhovor prvý podpredseda SNS a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za SNS akad. arch. Ing. arch. Jaroslav Paška, ktorý vo svojom prejave zdôraznil, že ukončenie najväčšieho vojnového konfliktu nemôže zostať bez úcty i rešpektu a zároveň vyzdvihol nevyhnutnosť uvedomovania si, že pre rozvoj spoločnosti je dôležité žiť v mieri. S príhovormi okrem iných vystúpili brigádny generál doc. Ing. Boris Ďurkech, CSc. a priamy účastník odboja v 2. ukrajinskej fronte pod velením maršala R. J. Malinovského plukovník Sládek. Pozvanie na slávnosť prijaliaj viacerí významní hostia, medzi nimi aj poslanec NR SR Ing. Radovan Baláž, krajský predseda SNS JUDr. Štefan Turek, veliteľ práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany 1. mechanizovanej brigády Pozemných síl OS SR pplk. Ing. Oliver Toderiška, prednosta Okresného úradu Banská Bystrica Mgr. Július Ernek, riaditeľ Odštepného závodu Revúca Lesy SR, š. p. Ing. Ján Vavrek, poradca ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR Karol Konárik, podpredseda klubu Vojenskej histórie Krasnogvardejci Košice Peter Kamenský.
V rámci kultúrneho programu nechýbali ukážky zbraní, vojenskej techniky a boja z blízka, ukážky prvej pomoci, či leteckých modelárov. Nakoľko Veľká lúka v čase Slovenského národného povstania slúžila ako záložná letisková plocha, kde bola popritom umiestňovaná zastaraná vojenská technika z vojenského letiska Sliač, súčasne predstavovala aj lákavý cieľ pre útoky nacistickej Luftwaffe, ktorá sa snažila potlačiť SNP. A v tomto duchu dejín predviedli ukážku historických bojov slovenského domáceho odboja z obdobia 2. svetovej vojny v kostýmoch 1. československého armádneho zboru a nemeckej armády členovia Klubu vojenskej histórie „Krasnogvardejci“ Košice. Atmosféru dňa dotvoril tradičný hudobný a tanečný folklór stredného a horného Gemera v podaní detského folklórneho súboru Lykovček.
„Aby bola naša spoločnosť úspešná, je nevyhnutné vedieť sa poučiť z minulosti.“ Aj týmto slovami sa dá vyjadriť úspechspomienkovej slávnosti, ktorá boladôstojným pripomenutím na padlých hrdinov najväčšieho a najrozsiahlejšieho ozbrojeného konfliktu. O vydarenosti tejto akcie ale svedčí aj kombinácia počasia, dobrej nálady, bohatého kultúrneho programu a vysoká účasť zhruba 500 účastníkov z celého regiónu od Rožňavy po Tisovec, ktorých každým rokom pribúda.