Zástavou SNS je trikolóra so slovenským znakom v ľavej časti bieleho pruhu a s veľkými bielymi písmenami SNS v strede modrého pruhu.
Znak je okrúhly, bielej farby, v ktorého kolopise je zlatými, modrými alebo čiernymi písmenami nápis Slovenská národná strana. V strede znaku je slovenský biely dvojkríž na modrom trojvrší v červenom poli. Na okrúhlom znaku stojí orlica s roztiahnutými krídlami s hlavou pootočenou doprava, ktorej krídla pretínajú ratolesť zlatej farby dotýkajúcu sa, v prerušovanej časti, dvoma koncami okrúhleho znaku.
Orlica pribudla do znaku Slovenskej národnej strany v roku 1994 po nástupe Jána Slotu za jej predsedu. Odvtedy je súčasťou oficiálneho znaku a loga SNS.
Prečo ide o orlicu? Pretože orol má heraldicky dve hlavy a symbolizuje viac štátny a imperiálny rozmer – majú ho v štátnom znaku Rusi, Nemci, Rakúšania, Albánci, Poliaci…
Orlica s roztiahnutými krídlami symbolizuje ochranu slovenského znaku a Slovenska vôbec – „chráni svoje hniezdo“ – domov, vlasť, národ. Toto posolstvo a symbolické rozkrytie sa objavilo už vo volebnom hesle SNS v roku 1994: „Svoje si nedáme – cudzie nechceme“. Text vychádza z pôvodnej 20. modlitby zo staroslov(i)enskych Kyjevských listov, kde naši predkovia prosili Boha, aby ich nedal napospas cudzím a ochránil ich vlastné… V reči symboliky ochrana reprezentuje sociálne hodnoty. Orlica SNS tak ideálne demonštruje všetky tri programové a ideové piliere národniarskej politiky: národný, kresťanský a sociálny.
Krídla orlice predstavujú vznešenosť a oduševnenosť (zapálenosť za hodnoty) vzdušného živlu. Roztiahnuté krídla súčasne umožňujú orlici lietať a vznášať sa. Ide o symboliku vyššieho pohľadu na Slovensko, celoslovenský a celonárodný rozmer politiky SNS s jej programovým cieľom presadzovať národno-štátne záujmy a tézu, že národný princíp je nad všetky orientácie – ľavicovú aj pravicovú. Orol je kráľ zvieracej ríše a má symbolizovať najvyššie ambície – strany aj národa, povzniesť Slovákov na úroveň, ktorá im právom v Európe patrí. Najstaršia politická strana Slovákov (1871) orlicou ako tradičným symbolom kráľa vtákov dokumentuje dôraz na tradíciu, tradičné hodnoty rodiny, vlasti a viery a politický konzervativizmus národniarstva.
Orlica čiastočne reprezentuje okrem národného aj kresťanský pilier politiky SNS, pretože znakom orla je štvrtý z evanjelistov, sv. Ján, označovaný spomedzi synoptikov aj za patróna Slovanov. Práve jeho v poradí štvrté evanjelium preložili ako prvé do staroslovienčiny našim predkom vierozvesti sv.Cyril a sv.Metod.
Začína sa známou analógiou na spoločné korene pomenovaní Slovák a slova (ako človek „slova“) : „Na počiatku bolo Slovo, a to Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo (Logos)…“
Krídla ako odznak duchovnej moci (už Štúr zdôrazňoval, že „reč je duch“ v zápase o zvrchovanosť slovenčiny“) majú aj nebeskí Cherubíni čo koncentruje ideály SNS na vyššiu duchovnú rovinu ako poslanie práce pre národ, bez ohľadu na obete, ktoré treba priniesť.
Orla ako symbol živočíšnej a archetypálnej ríše používali v spojitosti s národno-oslobodzovacím hnutím a s ďalším symbolom Slovenska a Slovákov – Tatrami – slovenskí básnici.
Krídla v snovej diagnostike a hlbinnej psychológii predstavujú túžbu oslobodiť sa alebo iných), čo sa SNS podarilo de facto i de jure 1.januára 1993 naplnením jej hlavného programového cieľa – vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Orlica v logu zaväzuje SNS stále „krúžiť“ nad Slovenskom, nad svojim hniezdom, domovom, vlasťou a orlím okom pozorne vyhodnocovať ďalší vývoj Slovenska. Národniari väčšinou vždy spoločnosti predstavili ďalekosiahle vízie a perspektívy, možno práve vďaka symbolickému orliemu zraku pri obhajovaní národno-štátnych záujmov slovenského národa a Slovenskej republiky.