Poslanci za SNS posunuli hlasovaním novelu zákona o veterinárnej starostlivosti do druhého čítania
Komplexný zákon o veterinárnej starostlivosti prináša zmeny aj v občianskom zákonníku. Zviera už nebude viac vecou, pribudnú systémové opatrenia proti množiteľom psov, povinné čipovanie psov i opatrenia proti týraniu zvierat. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR novelou rieši aj aktuálne témy ako sú trávenie zvierat na sídliskách a cirkusy. „Zviera už nebude definované ako vec, ale ako živý tvor, cítiaca bytosť. Systémovými opatreniami, povinnou evidenciou a čipovaním psov budeme bojovať proti množiteľom. Ide o historický krok smerom k zlepšeniu postavenia zvierat v našej krajine. V oblasti ochrany zvierat sa týmto zákonom posunieme do kultúrneho sveta,“ uviedla ministerka rezortu Gabriela Matečná.
Novelou sa zavedú systémové nástroje v boji proti množiteľom psov – jasnou identifikáciou a registráciou psov aj ich vlastníkov. Majitelia budú povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. Množitelia budú presne identifikovateľní a postihovaní. „Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom. Veľmi ma teší, že niektorí poslanci v Národnej rade SR vnímali nevyhnutnosť prijatia tohto zákona a zahlasovali za jeho posunutie do druhého čítania,“ dodala Eva Antošová, poslankyňa SNS a členka Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Zefektívni sa aj ochrana práv zvierat najmä pred týraním tým, že sa posilnia právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania budú mať právo vstúpiť na pozemok aj bez prítomnosti polície. Zavedené zmeny budú nepoctivých majiteľov psov postihovať. Fyzické osoby môžu dostať pokutu do 800 eur, právnické až do 3 500 eur.
Agrorezort novelou reaguje aj na aktuálne témy. Novela tiež nadväzuje na trestný zákon v prípade otrávenia zvierat. Ide o reakciu na travičov a prípady nálezov otravy na verejných priestoroch či žiletiek a iných predmetov v potrave. Pri príprave sa myslelo i na túlavé zvieratá a pomoc útulkom. Novela zákona zmení aj prístup k cirkusovým zvieratám. „Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním,“ spresnila ministerka pôdohospodárstva a podpredsedníčka vlády SR Gabriela Matečná. Ministerstvo plánuje následne vo vyhláške určiť, ktoré vybrané druhy divo žijúcich zvierat nebudú môcť v cirkusoch vystupovať.