Záleží jej na deťoch, obci a agrorezorte
25. septembra 2023
0
437 Zobrazenia
Obdivujem ľudí, ktorí si začínajú svoju pracovnú kariéru budovať v spoločenských organizáciách, ktoré sú zamerané na výchovu mladej generácie. Platí stará zásada, že najlepšia investícia v rodine i v spoločnosti je do detí, generácie, ktorá nasleduje po nás. Takýto ľudia získajú dôveru ľudí, okolie je vďačné za zmysluplnú prácu s deťmi. Neskôr sa tieto osobnosti stávajú volení zástupcovia obecných samospráv, starostovia obcí, primátori miest. Takúto cestu životom absolvovala i Mgr. Ivana Juráčková, starostka obce Vinosady. Položili sme jej zopár otázok ako si získala dôveru susedov, obyvateľov obce na západnom Slovensku.
– Aké máte vzdelanie a profesijnú prípravu, ktorá vás pripravila na rolu starostky?
Vyštudovala som psychológiu a pracovala som ako detská psychologička pre mesto Modra. Starala som sa o deti v mestských škôlkach a školách. V tomto období som začala pracovať na projektoch prosociálneho správania a rozvoja sebavedomia u detí a mládeže. Mala som cieľ, aby sa stali takým sebavedomým človekom, ktorý počúva druhých, nepresadzuje sa na úkor iných, verí v svoje schopnosti, ktoré vie uplatniť, tak, že mu prinesú finančné zabezpečenie a spokojnosť v živote. Ako tak sledujem vývoj, asi by som sa k tomu mala vrátiť. Neskôr som pôsobila v Psychiatrickej nemocnici Philipa Pinela v Pezinku. Klinická psychológia je kráľovná medzi odbormi psychológie. Práca na psychiatrii ma veľmi bavila a naučila ma vážiť si duševné zdravie. Už funguje osveta, mnohí ľudia sa zdravo stravujú, cvičia, ale duševné zdravie je najdôležitejšie.
– Aké máte skúsenosti z činnosti ALIFARMY pri vzdelávaní detí a inej verejnoprospešnej činnosti?
Na rodinnej farme vo Vinosadoch, v priebehu desať rokov, sme učili deti starostlivosti o domáce hospodárske zvieratá. Deti z rôznych okresov, zo škôl i škôlok navštevovali farmu, aby sa oboznámili s dojením, výrobou syra a inými farmárskymi činnosťami. Veľmi zaujímavé boli aj exkurzie do našej zážitkovej včelnice. Spolu s včelárom sme deti učili rozoznávať včely, poznať ich produkty a dokonca hľadať kráľovnú v úli. Dôležité je, že sme im ukázali tradičné remeslá. Deti samé skúsili ostrihať ovcu, prať vlnu, česať ju ručnými česákmi, priasť ju na kolovrátku a na záver tkať na krosnách. Takto prakticky si mohli vyskúšať a naučiť sa rôzne remeslá. Možno niektoré deti sú teraz vinohradníci alebo včelári.
– Čo sa Vám podarilo realizovať z Vášho volebného programu v obci, čo Vás najviac teší?
Najviac ma teší, že sme získali grant vo výške 850 tisíc eur na rekonštrukciu materskej škôlky. Vinosady sú atraktívna obec s krásnym prostredím Malých Karpát a dobrou dostupnosťou do okresného i hlavného mesta. Rekonštrukciou materskej škôlky sme vyriešili problém s umiestnením detí v škôlke. Podarilo sa nám po 30 rokoch vybudovať pre dve ulice kanalizáciu. Toto je obrovský problém mnohých obcí. Budeme intenzívne pracovať na tom, aby sme kanalizáciu dostavili aj v zvyšnej časti obce. Čističku odpadových vôd sme intenzifikovali, takže teraz má kapacitu pre 2000 obyvateľov, pričom vo Vinosadoch žije 1540 ľudí s trvalým pobytom. Taktiež sme oživili kultúrne podujatia v obci, ako napríklad Jánske ohne, Vatra SNP a obnovili zabudnutú obchôdzku s Letečkom na Kvetnú nedeľu. V spolupráci s dobrovoľníkmi a prostredníctvom rôznych projektov sa nám podarilo doslova vykopať spod zeme kus vojnovej histórie. Vo Vinosadoch sme otvorili Múzeum 2. svetovej vojny a každoročne, na výročie SNP majú návštevníci možnosť vrátiť sa v čase a zažiť atmosféru oslobodenia. Najviac ma teší, že som získala pre spoluprácu deti, ženy, hasičov, vinohradníkov, živnostníkov čo je záruka ďalšieho rozvoja obce.Za našu prácu sme dostali od VIPA Slovensko ocenenie „Obec záhradka“.
– Zvolili Vás v tomto roku za predsedu Slovenského zväzu vidieckej turistiky a agroturistiky /SZVTA/, staráte sa tak popri Vinosadoch o všetky obce na Slovensku, čo chcete presadiť?
Agrorezort potrebuje väčšiu podporu štátu. Vidiek plní dôležitú úlohu výživy národa a trvalú údržbu krajiny. Sebestačnosť v potravinách je v súčasnej dobe kľúčová a preto by mal vidiek dostať väčšiu podporu od vlády. Orientácia na priemysel je neistá a riziková. Úspešný a zdravý vidiek je predpokladom silného štátu. Vidím veľký potenciál v agroturistike, ktorá môže poskytnúť zamestnanie pre jednotlivcov aj rodinné podniky. Potravinová bezpečnosť musí byť našou prioritou v najbližšom období. V dňoch 10.-11. októbra 2023 pripravujeme spolu s MPRV SR medzinárodnú konferenciu pod názvom „Spolupráca krajín stredoeurópskeho regiónu vo vidieckej turistike“, ktorá sa uskutoční na Pieninách.
– Aké máte pocity z úspešnej realizácie projektu a z vďačných ľudí v obci, máte aj neprajníkov?
Starosta sa má „starať“ o všetkých obyvateľov obce, 24 hodín byť po ruke. Som šťastná za každý úspešne zrealizovaný projekt a môžem s hrdosťou povedať, že ich bolo viac než sto. Samozrejme, keď ste vo verejnej funkcii, ste viac sledovaný a nie vždy sa vám darí len úspešne realizovať všetky aktivity. Občas zažijete odmietnutie a neúspech. Dôležité je však dokázať si rozkázať samej sebe a ísť ďalej. Každý neúspech je príležitosťou na rast a učenie sa. Môžem potvrdiť, že sa stretávam aj s kritikou, ohováraním a neprajnosťou, no beriem to ako súčasť verejnej služby. Dôležité je ísť vpred a nenechať sa negatívnymi vecami premôcť.
– Kandidujete ako poslankyňa za stranu SNS. Čo chcete presadzovať?
Ak sa strana SNS dostane do parlamentu a ja ako poslankyňa, ak by ma voliči prekrúžkovali z 95 miesta, budem aktívne presadzovať rozvoj vidieckych regiónov prostredníctvom vidieckej turistiky a agroturistiky, a samozrejme, spolu s tým aj záujmy a potreby agrorezortu, lebo ten je najbližšie k plneniu požiadaviek obyvateľov na vidieku.
– Aké je Vaše vyznanie na záver tohto rozhovoru a máte nejaké príslovie alebo múdrosť, ktorú by ste chceli s čitateľmi podeliť?
My všetci sme iba malými časťami veľkej skladačky, ktorá tvorí náš život. Závisí od nás, ako sa správame, aké rozhodnutia robíme a akú spoločnosť vytvárame. Chcela by som sa podeliť o príslovie, ktoré mi je blízke: „Loď sa nepotopí kvôli vode, ktorá je okolo, ale kvôli vode, ktorá sa dostane do lode.“ Snažme sa vnímať negativitu okolo nás ako vonkajší vplyv a nenechajme ju preniknúť do nášho vnútra. S pozitívnym nastavením a odhodlaním môžeme prekonať mnohé prekážky na svojej ceste.
Rozhovor s Ivanou Juráčkovou,starostkou obce Vinosady a predsedom SZVTA,ktorá kandiduje za SNS do parlamentu na poste číslo 95.
Za rozhovor ďakuje Ivan Macko